עיצוב וטיפוח גינות ציבוריות – כל מה שעליכם לדעת

עיצוב גינה ציבורית זהו תהליך מורכב אשר דורש התייחסות לגורמים רבים: החל מתוואי השטח, דרך המיקום ועד אופי השימוש. כדי להתחיל צריך להסתכל על המרחב שעומד לרשותנו כדף חלק וגולמי, להבין את הפוטנציאל שלו ולהיעזר בטיפים הבאים.

תכנון

השלב הראשון של כל עיצוב גינה, ציבורית או פרטית, הוא תכנון. עליכם להבין מה החזון שלכם כי הוא זה שיפיח חיים במרחב הציבורי. שלב התכנון כולל גם הגדרת תקציב, מטרות, שימושים. יש להבין במהלכו מהו הקו האסתטי שרוצים ליצור, מה הסגנון המועדף, לספוג השראה ומשם להמשיך אל התהליך היצירתי. 

צבעוניות

כאשר מעצבים גינה ציבורית צבעוניות היא שם המשחק. מטרתה של הגינה היא למשוך אליה את האנשים ולשמש כפינה ירוקה, בעיקר כשהיא ממוקמת בלב העיר. כדי לשמור על הגינה מטופחת לפרחים יש המון חשיבות וכדאי להשקיע בתחלופה אחת לעונה, כי הפרחים הכי צבעוניים הם אלו העונתיים. אז נכון הם אולי דורשים יותר עבודת גינון, אבל עבור כך בדיוק יש גנן. בקשו ממנו לשלב פרחים עונתיים בנקודות אסטרטגיות ברחבי הגינה ולא תצטערו.

תאורה

בהמון גינות ציבוריות הפעילות אינה פוסקת בלילה, במיוחד בחורף בו הימים יותר קצרים והחושך מגיע מוקדם יחסית. לכן מומלץ מאוד להשקיע בתאורת הגינה, היא יכולה לעשות פלאים. תאורה נעימה וחמימה תאיר את שבילי הגישה, את העצים, את המסלעה, את הריהוט, המזרקה ואת כל האלמנטים שהופכים את הגינה למיוחדת ויוצרים יחדיו את הרושם הרצוי. 

ריהוט

אחת ההנאות הקטנות בגינה ציבורית היא היכולת לשבת בה. גינה שאין בה מקומות ישיבה לא תעודד את המבקרים להישאר לאורך זמן ולהפיק ממנה את המרב. לכן שילוב ריהוט רחוב זו פעולה הכרחית, כאשר סוג הריהוט תלוי באופיו של המרחב ובאופן השימוש בו. ספסלים בודדים שמפוזרים סביב, מערכות ישיבה מודולריות, מערכות ישיבה פיקניק, מערכות ישיבה מבטון, סככות, ברזיות כל אלו הן אפשרויות שאפשר לשלב בגינה ולהפוך אותה ליותר פונקציונלית.

מילת המפתח להצלחה: תחזוקה!

לאחר עיצוב הגינה הציבורית יש להקפיד לבצע עבודות תחזוקה של הריהוט ושל הגינון כאחד. פיזור קומפוסט איכותי שישמור על הצמחים, העצים והפרחים בריאים ויעודד אותם לגדול מהר יותר זו פעולה חשובה. ובכלל עבודת גינון שוטפת תעזור לשמור על הגינה מטופחת ולהבטיח שתישאר יפה וצבעונית לאורך השנים, כך שתמשוך אליה אנשים שירצו להתפעל מיופייה ולבלות בה בזמנם הפנוי.

המאמר נכתב בשיתוף קומפוסט אור.

פוסטים נוספים שאולי יענינו אותך

סככות צל

דמיינו רחוב עירוני סואן ביום קיץ שמשי, השמש קופחת בעוצמה, שולחת גלי חום לכל עבר. בתנאים כאלה, מציאת הפוגה מהשמש הופכת להכרח לכל מי שנמצא

קרא עוד »
ספסל מתכת
ספסל מתכת

אם אתם מחפשים ריהוט רחוב, בדגש על ספסלים, הפתרון הטוב ביותר הוא ספסל מתכת. ספסל כזה יאפשר לכם להנות מפתרון ישיבה שגם יחזיק מעמד הרבה

קרא עוד »

[wonderplugin_gallery id=”1″]

077-9976937